skip to Main Content
Menü

Büyüme sürecinde psikolojik ve davranışsal sorunlar yaşayan çocuk ve ergenlere Adana’da danışmanlık hizmeti verilmesi amaçlanmaktadır.

Çocukların stresli durumlar ve psikolojik problemler karşısında yetişkinlere oranla adaptasyon becerilerinin daha yüksek olduğuna dair bir yanılgı bulunmaktadır. Fakat özellikle küçük çocuklar psikolojik sorunlara karşı savunmasızdırlar. Bireyin yetişkinlikteki yaşamının temellerinin atıldığı bu önemli süreçte çocuklarla çalışmak oldukça dikkat gerektiren bir alandır. ‘’Çocuklarda ortaya çıkan psikolojik problemler bir yardım çağrısı olarak değerlendirilmelidir.’’ Bir şeylerin yolunda gitmediğini fark eden ebeveyn, çocuğunun ihtiyaç duyduğu yardımı bulmakla yükümlüdür. Bu süreç, ebeveynler ile işbirliği yapılması esasına dayanmaktadır.

Çocukluk ve yetişkinlik arasında bir geçiş süreci olarak görülen ergenlik dönemi birçok karmaşayı içinde barındırmaktadır. Kimlik arayışı içerisine giren birey; bedensel ve psikolojik olarak karşı karşıya kaldığı hızlı değişime ayak uydurmaya çalışmaktadır. Bu dönemde okulda, evde ve sosyal hayatta çeşitli çatışmalar yaşamakta, birçok olumsuz duyguyu deneyimlemektedir. Bu nedenle oldukça ‘’riskli’’ görülen bu süreçte aileler ve ergenlik çağındaki bireyler problemler karşısında yardım almaya ihtiyaç duymaktadırlar.

Çocuk ve Ergenlik Döneminde Çalışılan Konulardan Bazıları:

Dikkat Eksikliği/Aşırı Hareketlilik Bozukluğu: Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çocukluk çağında en sık görülen, tartışılan ve araştırılan nörogelişimsel bozukluklardan birisidir. Dikkat ve konsantrasyon güçlüğü, aşırı hareketlilik ve dürtüsellik problemleri ile karakterizedir.

Akıllı Telefon ve İnternet Bağımlılığı: Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte artış gösteren bu problem çocukların gerçek hayattan kopmasına neden olmaktadır. Çocuklar, ebeveynleri sınır koymaya çalıştıkça telefon, tablet ve bilgisayar yokluğu karşısında aşırı öfke tepkileri göstermektedirler. 

Alt Kaçırma Problemleri: Fiziksel ya da psikolojik sorunlardan dolayı ortaya çıkan bu problem çocuklarda içe kapanma, özgüven, depresyon ve ilerleyen zamanlarda korku ve kaygılara neden olabilmektedir.

Öfke Problemleri: Çocuk ve ergenlerde ortaya çıkan öfke tepkileri birçok problemin belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle öfkeye neden olan problem uzman tarafından dikkatlice saptanmalı ve tedavi edilmelidir.

Sınav Kaygısı: Birçok çocuk ve ergen sınavlarla ilgili kaygılar yaşamaktadır. Bu olası bir durumdur. Fakat bu kaygı ileri boyutlara ulaşıyorsa, öğrenme ve konsantrasyon güçlükleri görülüyor, başarıda düşüşlere neden oluyor ve hatta sınavla ilgili durumlarda baş ağrıları, ağız kurulukları ve aşırı terleme gibi fiziksel belirtiler ortaya çıkıyorsa bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Adresim

Atatürk Caddesi Özülkü İş Merkezi (Özel Adana Hastanesi Üstü) Kat 14 SEYHAN / ADANA

Hocamızdan randevu almak için :
0531 337 90 93

Ofisimizden Randevu almak için :
+90 (322) 458 0 458

Back To Top
×Close search
Ara