skip to Main Content
Menü
Çocuk Ve Ergenlerde Teknoloji Bağımlılığı

Çocuk ve Ergenlerde Teknoloji Bağımlılığı

 ÇOCUK ve ERGENLERDE TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI

 

“Teknoloji bir kumar/alkol ya da madde değil, ama olabilir. Aynı şekilde çalışır… aynı sonuçlara sahiptir’’

 

Teknoloji tıpkı çocuklarımız gibi hızlı biz şekilde büyüyor ve gelişiyor. Televizyon, telefon, tablet ve bilgisayarlar hayatımızın her an içinde. Gündelik hayattaki işlerimizi onlarla yapıyor, maillerimizi kontrol ediyor, haberleri takip ediyor, sevdiklerimize ulaşıyor, yemek tariflerine bakıyor ve alışveriş yapıyoruz. Hal böyle olunca teknoloji hayatımızın bir parçası haline gelmiş bulunmakta. Fakat vazgeçemediğimiz bu alışkanlığın, çocuklarımızı nasıl bağımlılığa sürüklediğini göz ardı edemeyiz.

 

Teknoloji Nasıl Bağımlılık Yaratır?

Öncelikle teknoloji bağımlılığı ve problematik kullanımı ayırt etmeliyiz. Bu iki kavram ne kadar birbirine benzese de temel farklılıkları bulunmaktadır. Problematik teknoloji kullanımına çeşitli limitler konularak engel olunabilir. Fakat bağımlı olduğumuzda beynimiz ve vücudumuza engel olmakta zorlanırız. Bağımlılığımıza karşı çeşitli sınırlar koymak isteriz fakat bunu başaramayız. Bunu bizim için yapmak isteyenlere de engel olur ve aşırı öfke tepkileri gösteririz.

Peki nasıl bu hale geliriz? Bütün bağımlılıkların ortak noktalarından biri beyindeki ‘’ödül mekanizması’’ dır. Eroin, uyuşturucu, alkol ve diğer maddeleri kullanan insanların beyinlerinde dopamin salgılanır ve bu maddeleri kullandıklarında kendilerini daha iyi hissederler. Aynı şekilde kumar bağımlılığı olan bir insan kumarda her kazandığında beyninde aynı kimyasallar salgılanır ve mutlu olur.

Teknoloji ile ilgili yapılan araştırmalar da bireylerin beyinlerinde benzer mekanizmaların çalıştığını ortaya koymuştur. Örneğin; akıllı telefonlarına bildirim geldiğini görünce insanların beyninde dopamin salgılanır ve bildirime bakma ihtiyacı hissederler. Fakat bütün bağımlılıklar gibi teknoloji bağımlılığının da sonu kötüdür. Beynin çalışma mekanizmasına zarar veren bu sistem bir süre sonra bireye fiziksel ve psikolojik olarak zarar vermeye başlar.

 

Çocuğumun Teknoloji Bağımlısı Olduğunu Nasıl Anlarım?

 • Teknolojik aletlerle saatlerini geçiyor ve uykusuz kalıyorsa
 • Telefonunu, bilgisayarını vs. elinden alınca aşırı öfke tepkileri ve saldırganlık gösteriyorsa
 • Arkadaşları ve ailesiyle geçirebileceği zamanı teknolojik aletlerle geçirmeyi tercih ediyorsa
 • Önceden hoşuna giden aktivitelere karşı (oyun, spor, yüzme vs..) ilgisini yitirmişse
 • Teknolojiyle geçirdiği vakit konusunda yalanlar söylüyorsa
 • Anne babasının teknolojik aletlere getirdiği süre sınırına itaatsizlik ediyorsa çocuğunuzda teknoloji bağımlılığı belirtileri bulunmaktadır.

 

Hangi Çocuklar Risk Altında?

Yapılan araştırmalarda, içedönük, özgüven problemleri yaşayan, problemlerle baş etme becerileri düşük olan ve sosyal olarak yetersiz olan çocukların teknoloji bağımlılığa daha yatkın olduğunu belirtilmiştir. Çünkü bu çocuklar kendilerini yalnız hissederler ve çareyi kendi yarattıkları yapay dünyada bulurlar.

Aile içinde ya da arkadaşlarıyla problem yaşayan çocuklar teknoloji sayesinde bu problemlerinden uzaklaşmış olur ve kendilerini daha rahat hissederler. Bu da bağımlılık riskini arttıran sebeplerden birisidir.

Ayrıca yapılan araştırmalar teknoloji bağımlılığı olan çocukların birçoğunda başka psikiyatrik bulgular olduğunu göstermiştir. Özellikle dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, depresyon ve kaygı bozukluğu olan çocuklar teknoloji bağımlılığı riski altındadır.

 

Teknoloji Bağımlılığın Psikolojik Zararları Nelerdir?

Teknoloji bağımlılığının birçok fiziksel zararı olduğunuz biliyoruz. Örneğin; obezite, uyku problemleri, kas ve iskelet problemleri gibi. Peki çocuklarımızın telefon, tablet, bilgisayar ve internetle saatlerini geçirmelerinin psikolojik sonuçları neler olabilir?

Teknolojiyle uzun zaman geçiren çocuklar daha da içe kapanırlar ve sosyal açıdan kendilerini geliştiremezler. Zamanla arkadaş edinmekte zorlanırlar hatta okulda arkadaşları tarafından dışlanmaya ve zorbalığa maruz kalabilirler.

Ayrıca özellikle ergenler internet üzerinde siber zorbalığa (internet üzerinden bireye uygulanan psikolojik saldırı) maruz kalıyorlar. Bunun sonucunda bireylerde depresyon ve kaygı ve intihar görülebiliyor.

Küçük yaşlarda teknolojiyle uzun süre geçiren çocuklarda otizm belirtileri görülmesi de dikkat çeken araştırmalardan birisidir.

 

Teknoloji Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Daha önce de söz edildiği gibi teknoloji bağımlılığı ile diğer bağımlılıklar oldukça benzer özelliklere sahiptir. Bu nedenle teknoloji bağımlılığı tedavisinde diğer bağımlılıklarla benzer yollar izlenir. Teknoloji bağımlılığı tedavisinde antidepresan ve anksiyolitik ilaçlar kullanılabilmektedir.

Adana teknoloji bağımlılığı tedavi merkezinde öncelikle çocuk ya da ergeni bağımlılığa iten nedenler belirlenmektedir. Daha sonra problemin kaynağına uygun olarak aile terapisi ya da bilişsel davranışçı terapi gibi yöntemler kullanılmaktadır.

 

 Anne Babalara Öneriler

 • Çocuklarınızla teknolojinin zararları hakkında konuşun ve internette karşılaşabilecekleri tehlikeler konusunda –yaşlarına uygun bir biçimde- bilgilendirin
 • Teknolojiye nasıl daha yararlı kullanabilecekleri konusunda bilgilendirin
 • Ebeveyn olarak teknolojiyi oyuncak gibi oyalansınlar diye çocukların eline vermeyin
 • Çocuklarınızla daha çok vakit geçirin
 • Çocuklarınızın keyif alabileceği zararsız aktiviteler bulun (fiziksel aktiviteler ve oyunlar gibi)
 • 0-3 yaş arası kesinlikle teknolojiden uzak tutun. İleriki zamanlarda yaşlarına uygun süre sınırı koyun. Bir defada 30 dakikadan fazla teknolojiyi kullanmalarına izin vermeyin
 • TV kumandası ve tablet gibi aletleri çocuklarınızın her an ulaşabilecekleri yerlerde bulundurmayın
 • Çocuk koruma programları kullanın
 • Çocuk ve ergenlerle duyguları ve düşünceleri hakkında konuşun, onları dinleyin ve değer verdiğinizi gösterin
 • Örnek olun! Siz teknoloji ile ne kadar zaman geçiriyorsunuz?

 

 

ADANA TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI TEDAVİSİ İÇİN RANDEVU ALABİLİRSİNİZ…

0531 337 90 93

 

Randevu Formu

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.

Randevu Formu

Bize iletmek istediğiniz?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top
×Close search
Ara