skip to Main Content
Menü
Çocuklarda Alt Kaçırma Problemleri

Çocuklarda Alt Kaçırma Problemleri

 ÇOCUKLARDA ALT KAÇIRMA PROBLEMLERİ

 

Tuvalet eğitimi çocukların gelişim sürecinde önemli dönüm noktalarından birisi olarak görülmektedir. 1,5 – 2,5 yaş arasında verilmesi gereken tuvalet eğitimi hem ebeveynler hem de çocuklar için oldukça zorlayıcı olabilir. İlerleyen süreçlerde alt kaçırma problemleri ebeveynleri ve çocukları sosyal ve psikolojik olarak olumsuz etkileyebilir.

 

Enürezis (İdrar Kaçırma)

Eğer çocuğunuz;

 • 5 yaşını doldurmuşsa
 • İstemsiz olarak ya da isteyerek yatağına ve giysilerine idrarını kaçırıyorsa
 • Bu durum haftada en az 2 defa olmak üzere üst üste 3 ay boyunca tekrarlanıyorsa
 • Alt kaçırma probleminden dolayı okulda, sosyal hayatta ya da diğer alanlarda problemler yaşanmaya başlamışsa
 • Ve son olarak bu problem herhangi bir ilacın (idrar söktürücü gibi) ya da başka bir sağlık durumunun fizyolojik etkilerine bağlı değilse çocuğunuzda enürezis (idrar kaçırma) problemi olabilir.

Çocuklarda alt ıslatma problemi gece uykusu sırasında, yalnızca uyanık olduğu saatlerde ya da hem gece hem de gündüz vaktinde ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak alt ıslatma problemi gece yaşanmaktadır.

 

Çocuklarda Alt Islatma Nedenleri

Çocuklarda alt ıslatma probleminin birçok nedeni olabilmektedir. Eskiden bu problemin çocuklarda duygusal sıkıntılar sonucu ortaya çıktığı düşünülmekteydi. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalar psikolojik sıkıntıların genellikle çocuklarda idrar kaçırma probleminin sonucunda geliştiğini öne sürmektedir. Alt ıslatma problemi yaşayan çocuklar (özellikle yaşça biraz büyük olanlar) okulda yaşıtları arasında alay konusu olabilmekte ya da ebeveynleri tarafından suçlama ve eleştirilere maruz kalabilmektedir. Bunun sonucunda çocuklarda psikolojik problemler ortaya çıkabilmektedir.

Çocuklarda idrar kaçırma probleminin genetik nedenleri olabilmektedir. İdrar kaçırma problemi yaşayan çocukların ailelerinde de benzer problemler yaşandığı gözlenmiştir. Ayrıca mesane problemleri, derin uyku problemleri, tuvalet eğitimi sırasında ebeveynlerin hatalı tutumları ve gelişimsel gecikmeler de çocuklarda alt ıslatma sebeplerindendir.

 

 

Çocuklarda Alt Islatma Tedavisi

Eğer çocuk 5 yaşını doldurmuş ve hala alt ıslatma problemi devam ediyorsa öncelikle problemin nedeninin belirlenmesi için doktor tarafından muayene edilmelidir. Doktor tarafından uygun görülürse ilaç tedavisine başlanabilir.

Adana’da çocuklarda idrar kaçırma problemi tedavisinde davranışsal yöntemler kullanılmaktadır. ‘’Olumlu pekiştiriciler’’ alt ıslatma problemi çözümünde yardımcı olabilmektedir. Bu yöntemler sırasında takvim ve ödüllendirme yöntemlerinden yararlanılmaktadır.

Çocuklarda idrar kaçırma tedavisinde en bilinen yöntemlerden birisi de ‘’alarm tedavisi’’ dir. Bunun için basit bir cihazdan yardım alınır. Bu cihaz çocuk uykusunda idrarını yaptığında alarm çalmaya başlar. Alarm sesine uyanan çocuk genellikle idrarını yarıda keser. Ebeveyn kalkarak alarmı kapatır ve idrarını bitirmesi için çocuğu banyoya götürülür. Son olarak yatak temizlenerek çocuğun tekrar uykuya dalması sağlanır. Bu süreç art arda 14 gün sonra bitirilir.

Çocuğunuzda idrar kaçırma probleminin nedeni psikolojik ise Adana çocuklarda idrar kaçırma tedavi merkezinden yardım alabilirsiniz.

 

 

Enkoprezis (Dışkı Kaçırma)

Eğer çocuğunuz;

 • 4 yaşını doldurmuşsa
 • İstemsiz olarak ya da isteyerek uygunsuz yerlere (giysiler, döşeme vs.) dışkısını kaçırıyorsa
 • Bu durum her ay en az 1 defa olmak üzere 3 ay boyunca tekrarlanıyorsa
 • Ve bu davranış herhangi bir maddenin ya da kabızlık dışında başka bir sağlık durumunun fizyolojik etkilerine bağlı değilse çocuğunuzda enkoprezis (dışkı kaçırma) problemi olabilir.

Kabızlık olması ya da olmaması temeline dayanan 2 çeşit enkoprezis problemi bulunmaktadır. Çocuklarda dışkı kaçırma problemi genellikle gündüz yaşanmakta, bu da sosyal açıdan birçok problemlere neden olmaktadır.

 

 

Çocuklarda Dışkı Kaçırma Nedenleri

Çocuklarda alt kaçırma nedenleri arasında stres ve gelişimsel problemler görülmektedir. Bağırsak kontrolünü sağlayan fizyolojik ve anatomik mekanizmaların gelişimsel problemler nedeniyle yetersiz kalması sonucu enkoprezis oluşabilmektedir. Kaka kaçırma probleminin nedenlerinden birisi de hatalı tuvalet eğitimidir.

Çocuklarda alt kaçırma probleminin psikolojik nedenleri de olabilmektedir.

 

Çocuklarda Dışkı Kaçırma Tedavisi

Kaka kaçırma problemi yaşayan çocukların tedavisinde ilaç ve davranışsal yöntemlerin birlikte kullanılması oldukça etkilidir. Çocuk ve ebeveynin kaka kaçırma problemi konusunda eğitilmesi ilk adımdır. Çocuğun tuvalet konusunda korkusu var mı öğrenilmeli ve müdahale edilmelidir. Çeşitli ödüllerle yardımsız tuvalet alışkanlığı pekiştirilmelidir. Bu problem karşısında ebeveynler sakinliğini korumalı, dayak, ceza ve aşağılamaya kesinlikle başvurmamalıdır.

 

Çocuklarda Alt Kaçırma Probleminin Psikolojik Nedenleri ve Sonuçları

Çocuklarda idrar ve dışkı kaçırma probleminin birçok psikolojik nedeni olabilmektedir. Bu problemlere müdahale edilmeden yapılan tedavi yöntemleri yetersiz kalmakta ya da alt kaçırma problemi sık sık tekrar edebilmektedir.

Psikolojik Nedenler;

 • Tuvalet eğitimi sırasında çocuğa fiziksel ya da psikolojik şiddet uygulama
 • Kardeş kıskançlığı / kardeşinin dünyaya gelmesi
 • Taşınma
 • Anaokulu veya okul değişimi
 • Aile içi çatışmalar
 • Çocuğun akranlarıyla yaşadığı problemler
 • Dersleriyle ilgili problemler
 • Anne babanın boşanması
 • Şiddete maruz kalma
 • İlgisizlik
 • Anne baba tutumundaki yanlışlıklar
 • Korkular
 • Sevilen bir yakının ölümü

Alt kaçırma probleminin psikolojik nedenleri olmakla birlikte alt kaçırma problemi sonucunda bu problemler artabilir ya da yenileri eklenebilir. Örneğin; okulda çişini yaptığı için akranları tarafından dışlanma ve alaya maruz kalan çocukta depresyon görülebilir ya da kakasını tutamadığı için rezil olma korkusu yaşayan çocuk anksiyete (kaygı) geliştirebilir.

Bir uzman yardımıyla alt kaçırma sorunuyla ilgili psikolojik problemlerin üstesinden gelebilirsiniz.

 

 

ADANA ÇOCUKLARDA ALT KAÇIRMA PROBLEMLERİ TEDAVİSİ İÇİN RANDEVU ALABİLİRSİNİZ…

0531 337 90 93

 

Randevu Formu

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.

Randevu Formu

Bize iletmek istediğiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top
×Close search
Ara