skip to Main Content
Menü
Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

DİKKAT EKSİKLİĞİ

VE

HİPERAKTİVE BOZUKLUĞU

 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çocukluk çağında en sık görülen, tartışılan ve araştırılan nörogelişimsel bozukluklardan birisidir. Çocukluk çağında başlayan ve yetişkinliğe kadar sürebilmekte olan bu bozukluk tedavi edilmediğinde bireyin hayatında ciddi problemlere neden olabilmektedir.

 

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

‘’Aslında zeki ama kendisini derse vermiyor’’

‘’Sürekli dalgın ve dağınık’’

‘’Canı istediğinde telefon ve internet başında saatler geçirebiliyor ama derse gelince hemen dikkati dağılıyor’’

‘’Sürekli ödevlerini unutuyor’’

‘’Derste hep başka şeylerle ilgileniyor’’

Bu cümleler size tanıdık geldi mi? Bütün bunlar dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri olabilir. Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtilerini şu şekilde tanımlamaktadır:

Dikkatsizlik belirtileri;

 • Çoğu zaman ayrıntılara dikkat edemez, derslerde ve sınavlarda dikkatsizce hatalar yapar
 • Verilen görevlerde, dersi dinlerken ya da oyun oynarken yaparken dikkatini sürdürmekte güçlük çeker
 • Çoğu kez kendisine doğru konuşulurken dinlemiyormuş gibi görünür
 • Çoğu kez verilen yönergeleri izleyemez, okulda verilen görevleri ya da küçük sorumlulukları tamamlayamaz.
 • Sürekli zihinsel çaba gerektiren uğraşlardan kaçınır (ev ödevleri gibi)
 • Sık sık okul gereçlerini, kitaplarını ve eşyalarını kaybeder
 • Unutkanlardır

Hiperaktivite (aşırı hareketlilik) ve dürtüsellik belirtileri;

 • Sürekli kıpır kıpırdır
 • Oturması beklenilen durumlarda oturmakta zorlanır
 • Uygunsuz ortamlarda ortada koşturur durur
 • Çoğu kez, boş zaman etkinliklerine sessiz bir biçimde katılamaz ya da sessiz bir biçimde oyun oynayamaz
 • Çoğu kez, “her an hareket halinde” dir, “kıçına bir motor takılmış” gibi davranır
 • Aşırı konuşur
 • Karşısındakinin sorusu bitmeden cevap vermeye çalışır
 • Sıra beklemekte zorlanır
 • Sık sık başkalarının sözünü keser ya da araya girer

Bu belirtiler 12 yaşından önce ortaya çıkmıştır ve bireyin hayatında, okulunda ve toplumsal konularda problem yaratmaktadır.

 

Yetişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Odaklanmakta güçlük mü çekiyorsunuz? Uygunsuz ortamlarda sürekli hareket etme ihtiyacı mı hissediyorsunuz? Kendinizi sürekli başkalarını rahatsız eden birisi olarak mı görüyorsunuz? Bu sorunlar devam ediyor ve günlük hayatınızı olumsuz yönde etkiliyor ise, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun bir belirtisi olabilir.

Yetişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu az bilinmesine karşın oldukça önemli bir konudur. Çünkü çocuklukta başlayan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi edilmezse %60-70 oranında devam edebilmektedir. Erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan bireyler yukarıda belirtilen problemleri kişiler arası ilişkiler ve iş hayatı gibi yaşamlarının birçok alanında yaşamaktadırlar. Duygularında ani değişimler olabilir ve sık sık öfke patlamaları yaşayabilirler. Alışveriş çılgınlığı, aptalca yatırımlar yapma ve dikkatsiz araba sürme gibi davranışları bulunabilir.

Bu bireylerde özgüven problemleri, madde kullanımı, kazalar, eğitim başarısında düşüş ve kendine zarar verme davranışları gibi ciddi sıkıntılar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle Adana dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi merkezinde bu konuda çalışmalar yapılmaktadır.

 

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi Nelerdir?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisinde kullanılan çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bunlar; ilaç tedavisi, anne baba eğitimi, okul ve sınıf içerisinde çeşitli düzenlemeler ve davranışsal müdahalelerdir. Araştırmalar ilaç tedavisi ve davranışçı tedavi yönteminin birlikte kullanılmasının dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisinde oldukça başarılı olduğunu belirtmektedir.

Adana dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi merkezinde davranışçı tedavi ile çocukta istenmeyen davranışları azaltmak ve istenilen davranışları arttırmak için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Davranışsal tedavi süresince aile ile işbirliği yapılmaktadır.

Ebeveyn eğimi Adana dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi merkezinde önemli yer tutmaktadır. Anne baba eğitiminde aile DEHB konusunda bilgilendirilerek tedavi sürecine dahil edilmektedir. Eğitim süresince çocukların ebeveynleriyle olan iletişimleri, ev ortamının çocuğa uygun şekilde düzenlenmesi ve ailelerin çocuklarına nasıl yaklaşabilecekleri gibi temel konular üzerinde durulmaktadır.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar okul hayatlarında çeşitli problemlerle karşılaşmaktadır. Bu problemleri önlemek adına okul ve öğretmen ile iletişim halinde olunmalıdır. Bu işbirliği sayesinde çocuğun sınıf içerisinde oturma düzeni, öğretmenin çocuğun davranışlarında nasıl davranması gerektiği, çocuğunun özgüveninin arttırılması ve arkadaş ilişkilerinin iyileştirilmesi gibi konular ele alınmaktadır. Adana dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi merkezinde okul ve sınıf yönetimine önem verilmektedir.

 

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Ailelere Öneriler

 • Öncelikle DEHB’ yi doğru kaynaklardan araştırın. Problem hakkında bilgi sahibi olmak aynı zamanda çocuğunuzun davranışlarını daha iyi tolere edebilmenizi sağlar. Fakat hangi davranışların kabul edilebilir, hangilerinin kabul edilemez olduğunu ayırt etmelisiniz
 • Çocuğunuzun rahatsızlığını kabullenin ve onun da tıpkı diğer çocuklar gibi ‘’mükemmel’’ olmadığını göz önünde bulundurun
 • Kurallar belirleyin fakat bu kuralların açık, net ve anlaşılır olmasına özen gösterin
 • Çocuğunuzu eleştirmeyin, onu cesaretlendirin ve destekleyin
 • Sürekli nasihat edici ebeveyn rolünde olmayın
 • Yaşına ve gelişim dönemine uygun görevler vererek özgüvenlerini destekleyin
 • Ara sıra olumlu geribildirimlerde bulunmayı unutmayın
 • DEHB olan çocukların dikkatleri çabuk dağılabildiği için dikkat dağıtıcı eşyalara (televizyon ve bilgisayar gibi) kolayca ulaşabilmelerine engel olun
 • Fiziksel aktiviteler konusunda cesaretlendirin ve uyku düzenine önem verin
 • Birlikte vakit geçirin
 • Anne baba olarak kendinizi ihmal etmeyin

Bu önerileri uygulamakta zorluk çekerseniz ve daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız Adana dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi merkezinden yardım almayı unutmayın. 

 

 

ADANA DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU TEDAVİSİ İÇİN RANDEVU ALABİLİRSİNİZ…

0531 337 90 93

 

Randevu Formu

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.

Randevu Formu

Bize iletmek istediğiniz?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top
×Close search
Ara